Temat najbardziej poruszany w Punkcie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej

Darmowa pomoc prawna jest bardzo potrzebna, o czym świadczy spora liczba osób z niej korzystająca. Jest to często jedyna możliwość uzyskania pomocy prawnej dla osób biednych, w trudnej sytuacji życiowej. Problemy z jakimi do mnie głównie docierają osoby, które mają problemy z szeroko pojętym prawem cywilnym. Są to sprawy spadkowe, alimentacyjne, rozwodowe, związane z ograniczeniem władzy rodzicielskiej. Tematem jakim chciałabym się podzielić to rozwód. Pomoc polega na udzieleniu osobie porady prawnej, wskazaniu poszczególnych etapów postępowania w ich przypadku, poinformowaniu gdzie i w jakim celu powinni się udać. A także na wskazaniu obecnej sytuacji prawnej danej osoby – przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach i pomocy w sporządzeniu pism.

 

 

Zgodnie z art. 56 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd może rozwiązać małżeństwo poprzez rozwód, jeśli nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego i nie ucierpi na tym dobro wspólnych dzieci. O rozwód nie może jednak wystąpić małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że druga strona wyrazi na to zgodę.

Pierwszym krokiem do rozwodu jest napisanie pozwu rozwodowego zgodnie z wymogami przewidzianymi dla każdego pisma procesowego (oznaczenie sądu, powoda i pozwanego, załączniki itd.). Ponadto, w pozwie należy wymienić żądania, czyli przede wszystkim żądanie rozwiązania małżeństwa – bez orzekania o winie lub też z winy małżonka (albo obu stron). Można również żądać uregulowania sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania bądź też eksmisji małżonka. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, taką pomoc możemy uzyskać w punkcie pomocy prawnej.

W przypadku posiadania wspólnych małoletnich dzieci, należy także uregulować kwestie związane z opieką, obowiązkiem alimentacyjnym oraz kontaktami z dzieckiem. W celu przyspieszenia sprawy rozwodowej dobrze jest sporządzić porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Brak porozumienia w kwestiach związanych z opieką zdecydowanie wydłuży postępowanie rozwodowe.

Co ważne w uzasadnieniu pozwu należy wykazać, że doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. Tylko w przypadku żądania orzeczenia o wyłącznej winie małżonka, należy dołączyć dowody potwierdzające winę ( np. sms-y, nagrania, zeznania świadków). Wtedy można też żądać alimentów na siebie. Do pozwu należy również dołączyć odpowiednie dokumenty, jak np. oryginał odpisu zupełnego aktu małżeństwa, czy oryginały odpisów zupełnych aktów urodzenia dzieci. Sąd zawsze wzywa do uzupełnienia braków formalnych w przypadku złożenia kopii tych dokumentów, tak więc by nie czekać należy do pozwu dołączyć oryginały dokumentów.

Pozew należy złożyć w dwóch egzemplarzach ( jeden dla strony przeciwnej a drugi do sądu) we właściwym sądzie okręgowym .Co do zasady jest to sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Strona pozwana ma 2 tygodnie na odpowiedź na pozew i może nie zgodzić się na rozwód na żądanych warunkach lub też nie zgodzić się na rozwód wcale.

Na rozprawie rozwodowej sąd przesłucha strony i ewentualnych zgłoszonych świadków. Jeżeli strony doszły do porozumienia i zgadzają się na rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie, to postępowanie rozwodowe może się zakończyć już na pierwszej rozprawie. Należy jednak przygotować się na pewne trudności, ponieważ najczęściej rozwód wiąże się z silnymi emocjami i ciężko dojść do porozumienia w wielu kwestiach. Wizyta w punkcie pomocy prawnej nie jest odpłatna i na pewno pozwoli nam zaoszczędzić niepotrzebnych nerwów i stresu.

Myślę, że dla takiego jak i innych problemów czy zagadnień prawnych punkty nieodpłatnej pomocy prawnej są potrzebne, ponieważ mieszkańcy mają możliwość skorzystania z niej. 

Monika Strąkowska


Powrót do listy aktualności